Aukro.cz

České pivovary chtějí pivo přejmenovat na "sladové víno"

14. listopadu 2009 v 13:43 | ihned.cz |  ● Ostatní
Změna názvu by mohla znamenat nižší daň na pivo. Jeden půllitr by tak mohl zlevnit až o dvě koruny.

Iniciativa "Dost bylo piva", se kterou tento týden přišel šéf Českého svazu malých nezávislých pivovarů a majitel Pivovaru Černá Hora Jiří Fusek, zamíří i za hranice. Fusek, který je zároveň i prezidentem Evropského svazu nezávislých pivovarů, hodlá bojovat za změnu označení "pivo" na "sladové víno" i na evropské půdě. Říká, že tím chce ukázat na nespravedlnost, se kterou se český národní nápoj doma setkává.

Víno je totiž v celé EU osvobozeno od spotřební daně. V Česku se naopak vláda chystá od ledna zvýšit spotřební daň z piva o 42 procent. U půllitru dvanáctky zhruba o korunu. "V Evropě musí naši kolegové vidět, jak se čeští politici chovají k nejslavnějšímu národnímu produktu, když klidně nechají u vína, které má mnohem větší obsah alkoholu, nulovou daň, a u piva ji naopak úděsně zvyšují," říká Fusek.

A tvrdí, že se změnou názvu na sladové víno to myslí smrtelně vážně. Hodlá v téhle souvislosti oslovit patentový úřad a další instituce. Převedení do nedaněné kategorie víno by podle něj snížilo cenu jednoho piva zhruba o dvě koruny.

Jeho rozhořčení na politiky a vládu, která prosadila zvýšení pivní daně pro příští rok, nezmírní ani včerejší jednání na ministerstvu financí. Odtud si odnesl naději, že se alespoň může vyjednávat o prodloužení splatnosti spotřební daně, která je nyní pro pivovary 25 dnů, na 55 dnů. Podobně jako to platí už nyní třeba pro výrobce lihovin.

"Nulová daň z vína je opatření, které platí v celé EU. Bylo by tedy velmi složité se to u nás snažit změnit," vysvětluje mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Ne všichni Fuskovi pivovarští kolegové se k nápadu staví stejně nadšeně. "Měnit název se mi moc nelíbí. Ale je to každopádně dobrý nápad, jak vyburcovat veřejnost, když vláda klidně zvýhodňuje vinaře na úkor pivovarů," říká ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík. Opatrně se vyjadřují i velcí producenti. I je vyšší daň připraví ročně o miliony nebo přinutí zdražit. "Těžko říci, jakou má sladové víno naději," reaguje František Šámal ze Staropramenu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eňovič Eňovič | E-mail | 14. listopadu 2009 v 19:26 | Reagovat

Blbosť! Si myslia, že potom by na "sladové víno" neuvalili spotrebnú daň ?  Jasné, že hej!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama