Aukro.cz

Říjen 2009

Novinky

24. října 2009 v 14:35
Do seznamu přidán minipivovar Broumy.

Pražský pivní archiv získal nejsilnější pivo na světě

18. října 2009 v 12:41 ● Ostatní
Nápoj s 25 procenty alkoholu je smíchán z několika druhů piv, která zrála 13 let v různých sudech po rozličných druzích alkoholických nápojů.

Pražský Pivní archív u Balbínů v nedělní aukci v USA vydražil nejalkoholičtější pivo na světě - Samuel Adams Utopias, které je zároveň nejdražším pivem na světě podle oficiální prodejní ceny - ceny původní - protože toto pivo bylo roku 2007 vyrobeno v omezené edici 12 000 lahví a prodávalo se za 130 dolarů (dnes zhruba 2300 korun) za láhev 0,7 litru. Server iHNed.cz o tom za pivní archiv informoval Jaroslav Novák.

Tento druh piva dnes prodávají v USA individuální investoři a sběratelé, nebo se draží v aukcích za několikanásobek původní ceny. Láhev se tak prodává až za 500 dolarů.

Pivní archiv vydražil první jednu láhev, ale bude hledat a usilovat o další. Samuel Adams Utopias se objeví poprvé v České republice a zřejmě také v Evropě, uvedl Novák.

Podle něj na nejdražší pivo světa aspiruje také Vintage No. 2 pivovaru Carlsberg, které se prodávalo za 270 eur. Jeho cena je ovšem daná velmi omezenou edicí (120 lahví) a originální lahví s uměleckou litografií chilského výtvarníka Marca Evaristti.

Pivo Samuel Adams Utopias je rekordmanem v obsahu alkoholu (25 %) i ve stupňovitosti (48°). Je pětkrát silnější než běžné pivo a dvakrát silnější než víno. Bylo plněno do měděných konviček (láhví) o obsahu hruba 0,7 l.

Utopias je smíchána z několika druhů piv, která zrála 13 let v různých sudech, ve kterých dozrávaly různé druhy alkoholických nápojů (bourbon, cherry, brandy), což jí dodalo jedinečnou chuť.

Hospody od ledna zdraží pivo, obchody snad cenu zatím nezvýší

18. října 2009 v 12:38 ● Ostatní
Pivovar Černá Hora zvýší od ledna cenu jednoho piva o korunu. Na zdražení se chystají také velké pivovary. Tají ale o kolik a kdy.

Podzim býval vždy obdobím ve znamení zdražování piva. A první se většinou vždy přihlásil největší z pivovarů - Plzeňský Prazdroj se zhruba polovičním podílem na trhu. Zdá se ale, že letos bude všechno jinak. Zdražovat začnou spíš menší pivovary, a to od ledna.
Pivovarníci berou zvýšení spotřební daně a DPH v rámci balíčku ministra Janoty jako hotovou věc a na zdražení se chystá většina z nich. "Tím spíš, že to můžeme zdůvodnit objektivní příčinou, která není na naší straně," říká anonymně jeden z nich. Dojde hlavně na vyšší ceny do hospod, protože zdražit piva v supermarketech není kvůli smlouvám s řetězci tak snadné.
Například majitel Pivovaru Černá Hora Jiří Fusek mluví zhruba o korunovém zdražení jednoho piva - hned od ledna. A už nyní omezí část různých sponzorských aktivit. Pivovar, který má produkcí do 200 tisíc hektolitrů daňovou slevu pro kategorii malých pivovarů, už vypočítal, že za příští rok bude muset zaplatit na daních z nynějších 77 milionů o 18 milionů víc.
"Musíme platit víc hned od ledna, ale přitom naši odběratelé mají splatnost tří až pět měsíců. Kdo to zpoždění nevykryje ze svých zdrojů, bude se muset zadlužovat. Tohle je zkrátka politický zločin na českých pivovarech," říká Fusek.

Produkce pivovarů propadne o deset procent

Odhaduje se, že celková produkce všech pivovarů se letos propadne z loňských necelých dvaceti milionů hektolitrů o deset procent. Především tedy velcí giganti, jako je nadnárodní Plzeňský Prazdroj, Staropramen či Heineken, se teď na podzim do jindy obvyklého zdražení nehrnou. Ale připouštějí, že postupně ani pro ně nebude jiná cesta. "Zvýšení daní je určitě krok, který se odrazí v ceně pro konzumenta," říká mluvčí skupiny Heineken Kateřina Eliášová. O kolik zdraží a kdy - to podobně jako její kolega z Prazdroje tají.
"Všichni budou muset o něco zvednout cenu. Zvýšení daně mají větší šanci přežít ty větší pivovary," reagoval včera výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Obtížná bude podle něj situace hlavně pro pivovary, které dodávají víc do řetězců než do hospod.

Se supermarkety je totiž skoro nemožné vyjednat vyšší cenu. Takový pivovar přijde ze svého o miliony. To je i případ náchodského Primátora, který jen menší část piv prodává hospodám v sudech. "Nedělám si iluze. Z některých supermarketů asi budeme muset kvůli propadu marže odejít," uvedl ředitel Primátora Josef Hlavatý.
Už teď je zřejmé, že zvýšení spotřební daně nahraje větším pivovarům, které ovládají trh a postupně zaplní pozice tam, kde je vyklidí menší konkurenti. Podle lidí z oboru stačí, když se zdražením počkají nebo zdraží jen minimálně.

Pivo a zvýšení daně

32 Kč
za hektolitr a každý stupeň extraktu mladiny budou platit pivovary v příštím roce za spotřební daň. Je to o 42 % víc než po 11 minulých let
0,70 Kč
O tolik zdraží vyšší spotřební daň a o procento vyšší DPH půllitr desítky. U dvanáctky vzroste cena zhruba o korunu
18
milionů korun zaplatí víc na daních v příštím roce Pivovar Černá Hora. Loni činila platba spotřební daně a DPH celkem zhruba 77 milionů

zdroj: ihned.cz

Aktualizace 11.10.2009

11. října 2009 v 21:44
11.října byl kompletně zaktualizován seznam webových adres pivovarů v ČR. Byly promazány nefunkční odkazy, odkazy pivovarů s přerušenou výrobou a doplněny 2 nové české pivovary.

ZA PIVEM...

2. října 2009 v 21:25 ● Ostatní
Od pondělí 28. 9. 2009 pro Vás čepujeme speciální várku 15° polotmavého Svatováclavského rubínu! Zámecký pivovar Chyše. více informací na http://www.chyse.com

Setkání sběratelů pivních suvenýrů a jiných sběratelských oborů

2. října 2009 v 21:19 ● Sběratelská setkání
Sbíráte pivní suvenýry nebo právě hodláte začít?
Ideálním místem k setkání je tradiční burza pořádaná Klubem sběratelů kuriozit.


Datum: 31.10.2009 / 8:00 - 12:00

Místo konání:
Menza ČVUT Studentský dům, Praha 6, Bílá 90

Podrobnosti:
Rezervace stolů:
p. Soukup 602 839 835