Aukro.cz

Pivovar U Fleků

4. ledna 2007 v 17:06 | Jakub Veselý |  ● Dokumentace pivovarů
Pivovar U Fleků
telefon: 224 934 019-20
adresa: Praha 1; Křemencova 11; 110 01
sládek: Ivan Kramosil
Minipivovar je unikátem zejména díky své historické tradici - nejstarší minipivovar nejen v metropoli, ale i v celé republice.
Rok 1499 je udáván jako rok založení, tehdy byl starobylý právovárečný dům U dvou strak zakoupen sladovníkem Vítem Skřemencem a ten v něm založil pivovar. Po něm se také jmenuje ulice, v níž pivovar stojí, dnes se však už neví, kdy a jak z jeho jména zmizelo "S". V průběhu staletí vystřídal dlouhou řadu majitelů. V roce 1762 zakoupil za peníze své manželky Doroty podnik Jakub Flekovský, po němž dostal pivovárek jméno. Minipivovar prošel obdobím rozkvětu například od roku 1576 za života paní Ludmily, řečené Skřemencové, která stačila vystřídat čtyři manžele-sládky. Nejtěžší časy si prožil po bitvě na Bílé hoře, kdy tehdejší majitelka, vdova Kateřina Ulrichová, utekla do emigrace a dům byl zkonfiskován. Z třicetileté války zbyly v omítce zazděné dvě dělostřelecké koule, které Švédové vystřelovali na nedalekou vodárenskou věž U Mánesa.Téměř celé devatenácté století pak patřil rodině Pštrossových, kteří skoupili ostatní pozemky a podnik rozšířili do dnešních rozměrů. Letopočet 1843 je významný tím, že se U Fleků začíná vařit Flekovský tmavý 13 % ležák po bavorském způsobu, jaký zde můžeme ochutnat i v současnosti. Na konci 19.století, v době vzniku velkých zcela strojových pivovarů, byl flekovský podnik zakládající člen tzv. Pražského společenství sládků (vzniklo 5.2.1907). Malé finančně slabé pivovary se tím snažily čelit náporu velkokapitálu. Z každého vystaveného hektolitru platily 4 haléře členského příspěvku. Na počátku 20.století získal pivovar Josef Karel Khop. Jeho vdova Marie později dům koupila společně s Václavem Brtníkem, tak od roku 1921 byl pivovar s restaurací ve vlastnictví rodiny Brtníků, a to až do roku 1949, kdy byl podnik znárodněn. Zestátnění proběhlo Vyhláškou ministryně výživy ze dne 3.7. 1948 o znárodnění některých průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském. Podle § 1, odst. 3 zákona ze dne 28. dubna 1948, č. 115 Sb., o znárodnění dalších průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském. Ten tak přešel pod národní podnik Pražské pivovary. Spravovaly jej postupně pivovary nuselské, branické a nakonec smíchovský Staropramen. Na začátku osmdesátých let zvažovalo vedení Pražských pivovarů, že zanedbaný a zpustošený nevýdělečný podnik zavře. Nakonec zvítězil zdravý rozum a společnost investovala několik miliónů korun do rekonstrukce. Podnik tedy jako jediný minipivovar v tehdejším Československu přežil léta socialistického hospodářství. Teprve na počátku devadesátých let byly restaurace i pivovar Brtníkům vráceny. Díky své malebnosti se za pomoci promyšleného marketingu stal žádanou turistickou atrakcí především pro zahraniční klientelu.
Areál restaurace je rozčleněn na několik sálů a sálků s originálními názvy: Staročeská, Velký sál, Kufr, Akademie, Rytířský sál zvaný Emauzy, Jitrnice, Václavka a Chmelnice - sídlo flekovského kabaretu. Každá z místností má svou bohatou historii a může se pochlubit unikátní výzdobou, o niž se postarali význační čeští umělci, patřící ke stálým hostům restaurace. V jedné z místností pivovaru je strop z jedlového dřeva, jehož stáří historici odhadují na téměř šest set padesát let.
Chloubou podniku je samotný pivovar, především historická varna z počátku století, chladící stoky a kvasné kádě ve spilce, zhotovené z dubového dřeva podle starých vzorů. Současná podoba pivovaru je výsledkem rekonstrukce v roce 1986, z níž pivovar vyšel jako moderní a přitom unikátní historický provoz.
Foto:
Zdroj: www.pivovary.info foto: Jakub Veselý
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama