Aukro.cz

Pivovar U Bulovky

4. ledna 2007 v 16:51 | Jakub Veselý |  ● Dokumentace pivovarů
Pivovar U Bulovky
adresa: Pivovar u Bulovky, Bulovka 17, 180 00 Praha 8 - Libeň
sládek: Richter František
telefon: 284 840 650
Nový pivovárek U BULOVKY RICHTER PUB se nalézá na ulici Bulovka 2 , Praha 8-Libeň. Restaurace s hezkou varnou v mědi, pivovar a pension měly být pro veřejnost otevřeny koncem dubna 2004. Majitel, český rodák z Hamburku podle svých slov celá léta vařil pivo pro krajany v prádelním hrnci. Nemohlo to dopadnou jinak, že si nakonec otevřel svůj pivovar. Plánoval vařit klasická spodně kvašená piva RICHTER. Počítal prý i v restauraci s hudebními produkcemi, především jazz.
Na začátku června 2004 však ještě restaurace nebyla v provozu.
V červenci 2004 již byl pivovárek otevřen. Interiér hospody je obložen dřevem a návštěvníka jistě zaujaly nablýskané měděné kádě varny. Atmosféru doplnila polohlasná reprodukovaná bluesová hudba. V červenci 2004 produkoval pivovar jen jeden druh piva - světlý ležák Pub Premium za 26 Kč. Restaurace byla v létě 2004 otevřena denně kromě neděle, v pondělí až čtvrtek od 11 do 23, v pátek a sobotu od 11 do 24 hodin. Richter pub nabízel zajímavou kuriozitu pro sběratele. Tácky byly kulaté, bílé bez potisku, ale na přání zákazníka je obsluha orazítkovala emblémem pivovaru.
V minipivovaru v říjnu 2004 nabízeli mimo stabilní 12% nefiltrované světlé Premium Pub i speciální 13% nefiltrované tmavé a chystalo se i pšeničné kvasnicové pivo (svrchně fermentované).
V listopadu pivovárek nabízel standardní světlý filtrovaný ležák Premium Pub (0,5 l za 26 Kč) a jako speciál svrchně kvašený nefiltrovaný světlý pšeničný ležák (0,5 l za 29 Kč). Na prosinec pan Richter připravil silnější tmavé Klášterní pivo. Pivo bylo čepováno do sklenic bez loga, sněhové bílé tácky, jež sloužily i k zaznamenávání vypitých piv, byly opatřeny razítkem.
Minipivovar kromě klasického světlého ležáku Pub Premium nabízel v prosinci 2004 i světlé pivo typu Kölsch. Pivo bylo svrchně kvašené a obsahovalo 20 % pšeničného sladu.
Minipivovar pokračoval i v roce 2005 v přípravě pivních specialit. Majitel vlastnil a hodlal vyzkoušet 120 pivních receptur. V únoru 2005 kromě tradiční světlé dvanáctky Pub Premium (0,5 l za 26 Kč) jste zde mohli ochutnat polotmavou pšeničnou kvasnicovou třináctku (0,5 l za 27 Kč) a tmavou čtrnáctku bavorského typu (0,5 l za 28 Kč). V tancích zrála polotmavá pšeničná sedmnáctka typu weizenbock, jež se dostala k fajnšmekrům zhruba na konci března 2005.
V červnu 2005 zde měli na čepu světlé kvasnicové, polotmavý Ale a 16% Stout.
V minipivovaru nabízeli v září 2005 k ochutnání: Lager 12, Weissbier světlý 12, svrchně kvašený světlý Alt. Začínali s varem speciálů - Vánoční 16, Jantarový Bock 18, Export 13.
Sdružení přátel piva, které usiluje o povznesení kultury pohostinství a pití zlatavého moku, dne 10. listopadu 2005 vyhlásilo minipivovarem roku Pivovar U Bulovky z Prahy-Libně.
Na vánoce 2005 zde měli Weizen bock- světlý 16% nefiltrovaný pšeničný bock.
Pivo vařil ze sobectví. Aspoň to tvrdil dvaačtyřicetiletý František Richter, který měl v Libni již dva roky otevřený minipivovar. Přípravy na jeho otevření trvaly sedm let, ale svého snu se nevzdal. "Dvacet let jsem žil v zahraničí a chtěl jsem v Praze po návratu vařit, co jsem poznal a co mi chutná," řekl v březnu 2006 muž, který podobný pivovar provozoval i v Německu. Tvrdil, že není nad domácí výrobu. "Držím se čistotního zákona o vaření piva z roku 1516 a pivo dělám jen ze čtyř složek - vody, sladu, chmele a kvasnic," jmenoval Richter, který lpěl na původnosti. Proto doma vyráběl i vlastní sýry, klobásy nebo hořčici. "Proč říkám, že vařím ze sobectví? Dělám nefiltrované, nepasterizované pivo, které mám rád, a pak mi bývá smutno, když dojde," vysvětlil. Na tabuli bylo napsáno, že dnes se točí Ležák 12,3%, Weissbier 13% a Alt 13,6%, všechny do třiceti korun za půllitr. "Někdy mě lidi osočují, že vařím německá piva. Ale před plzeňským pivem, před velkým třeskem, jak říkám, byla piva spíše tmavá. A třeba tenhle Alt je jejich potomek. Pro mě to je staročeské pivo," řekl Richter nad jedním z půllitrů, které dovážel z Istanbulu. Seděl v místnosti v tmavém dřevu, které dominovaly zlaté varny. "To je prototyp, který jsem si nechal vyrobit. Je pravda, že mě to tady neuživí, ale mám i jiné firmy, a tohle dělám hlavně pro sebe."
Experimentální kuchyni nefandí František Richter z Richter Pub. "Nejsem žádný chemik, vyznávám absolutní čistotu receptu - do piva se přidávají jen čtyři ingredience: slad, voda, chmel a kvasnice. Tato pravidla platila už v roce 1516 a není důvod je porušovat," řekl v červnu 2006 majitel pivnice se dvěma nablýskanými měděnými varnami. Sládek a majitel v jedné osobě, který sbíral zkušenosti v Německu, dokáže uvařit štamgastům až 125 druhů piv.
FOTO:
Zdroj: www.pivovary.info www.pivovarubulovky.cz Foto: web,Jakub Veselý
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama